[Hlavní strana] [Kalendář akcí] [Kontakt] [Pro registrované]


Návrat na hlavní stranu

Loreta "zpívá" již 310 let

Zdroj: Listy hl. m. Prahy, srpen 2005
Den co den každou celou hodinu od 9 do 18 hodin míří tisíce návštěvníků Prahy k Loretě, jedné z nejpopulárnějších památek, poslechnout si světoznámou loretánskou zvonkohru. Ta zní nad Prahou už 310 let, poprvé ji Pražané slyšeli 15. srpna 1695.
Tříminutovou melodii mariánské písně Tisíckrát pozdravujeme Tebe nerozeznívá člověk, ale speciální technické zařízení. To jí však nic na kráse neubírá. Zvonkohra umlká jen na Velký pátek a Bílou sobotu.
Z třiceti zvonků, které ji tvoří, jich hraje 27. Díky Radku Rejškovi, loretánskému karionistovi, jak se říká hráči na zvonkohru, lze slyšet jejich zvuk také při řadě koncertů. Pravidelné se konají každou neděli v poledne, pořádá se i řada příležitostných akcí.
Loreta
Foto: Listy hl. m. Prahy
Zvonkohru věnoval Loretě bohatý malostranský obchodník Eberhard z Glauchova, zvonky ulil amsterdamský městský zvonař a dělolijec Claudy Fremy. Každý zvon měl svého kmotra, nad prvním z nich dokonce převzal patronát sám císař Leopold I. Zvonkohru potom sestavil pražský hodinář Petr Neumann a napojil ji na hodinový stroj v průčelí. Vytvořil mechanismus na principu kovového válce s kolíky pro nastavení různých melodií. Také díky tomu patří loretánská zvonkohra mezi technicky nejvyspělejší ve světě.
Loreta
Foto: Listy hl. m. Prahy
Loreta však není jen zvonkohra. Je to významná architektonická památka, ale také proslulé barokní poutní místo, které stojí za zhlédnutí.

(rb, frh)

LORETA
Otevřeno:
Út-Ne 9-12.15 a 13-16.30
Zavírací den: pondělí
Vstupné v roce 2005:
Dospělí a důchodci 90 Kč, studenti 70 Kč,
rodinné 160 Kč, skupiny ZŠ 10 Kč/os., skupiny SŠ 20 Kč/os.,
ZTP a děti do 6 let zdarma
Děkujeme redakci.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Loreta
Zveřejněno 09.08.2005 v 01:23 hodin


Copyright 1998-2024 © Luděk Šorm