[Hlavní strana] [Kalendář akcí] [Kontakt] [Pro registrované]


Návrat na hlavní stranu

Vinš Radkovi Rejškovi

V polovině měsíce února se v plné síle, zdraví a spokojenosti dožil sedmdesáti sedmi let Radomil Rejšek, uznávaný tanečník, zpěvák a taneční pedagog.
V kruhu svých blízkých i přátel si rád stále velmi aktivní a temperamentem zářící jubilant nejen zavzpomíná na minulá léta a přátele, které má vpravdě po celém světě, ale ze svých celoživotních zkušeností dovede vytáhnout a dát k dobru nejeden vzorový příklad ať již zdařilé souborové práce nebo také (a to často emocemi doprovázenými vyjádřeními) poukázat na negativní trendy a "nové" umělecké snahy některých renomovaných choreografů a jejich souborů.
Pro věc pravdivé umělecké scénické prezentace folkloru trvale zapálený a fundovaný odborník dovede vysoce ocenit kvalitní přístup a zpracování původní taneční, hudební a písňové lidové předlohy řadou českých i moravských kolektivů. Pedagog R. Rejšek však na první pohled pozná kvalitu taneční připravenosti a zdatnosti jednotlivých souborů a jejich členů, která je dle něj nejdůležitějším předpokladem a základem současného scénického uvádění lidového tance. Tento fyzický i technický předpoklad dle jubilanta nezíská tanečník opakováním pásem a drilem ve zkušebně, ale předcházející důkladnou taneční průpravou obohacenou o základy tanečních technik a študýrkou základních tanečních kroků typických českých, moravských nebo slovenských lidových tanců. Právě opomíjení této tanečně-technické průpravy a nedostatečná znalost původních forem a znaků tradičního tanečního folkloru, jejich rozmělňování a přejímání "cizích" prvků dovede R. Rejška až k spontánně projevovaným stavům zmaru a beznaděje nad současným stavem a vývojem scénické prezentace folkloru i nad uměleckými postupy a výkony některých jemu známých a blízkých českých, moravských i slezských souborů.
Radkovi Rejškovi především děkuji nejen za dlouholeté přátelství, podporu a spolupráci při řadě festivalových pořadů, ale také doslova za desítky a desítky hodin velmi podnětných a zajímavých diskusí na téma tanečního folkloru, současné umělecké prezentace dospělých folklorních souborů, mezinárodní spolupráce i činnosti našeho sdružení, jemuž věnoval tisíce dobrovolných hodin ze svého volného času i poznatky a zkušenosti z mnohaleté zahraniční spolupráce.
Radkovi Rejškovi přeji mu stálé zdraví, pohodu, radost z každého nového dne a spokojenost mezi kamarády a přáteli.

Na zdraví připíjí František Synek

DALŠÍ INFORMACE: REJŠEK Radomil
Zveřejněno 07.03.2006 v 23:18 hodin


Copyright 1998-2023 © Luděk Šorm