[Hlavní strana] [Kalendář akcí] [Kontakt] [Pro registrované]


Návrat na hlavní stranu

Chýnovská jeskyně

Po více než roční rekonstrukci je Chýnovská jeskyně, která patří v České republice mezi 13 veřejně přístupných jeskyní, od května znovu otevřená pro veřejnost. Turisté ji najdou sedm kilometrů od Chýnova směrem na Pelhřimov.
Patří mezi světové unikáty, protože je považována za nejrozsáhlejší objevenou jeskyni v hrubozrnném krystalickém vápenci. Náleží jí i další primát. Ve střední Evropě je největším přirozeným zimovištěm netopýra řasnatého.

Jeskynní systém měří 1200 metrů, není však ještě úplně prozkoumaný. Zpřístupněná trasa je dlouhá 220 metrů a má převýšení 42 metrů. Prohlídka trvá 40 minut.

Teplota vzduchu se pohybuje mezi pěti až devíti stupni Celsia, proto se nedoporučuje návštěva dětem do tří let a lidem, kteří mají nemocné srdce.

Po rekonstrukci je prohlídková trasa delší o 40 metrů, jeskyně má nový východ a kompletně se změnilo osvícení interiéru. Zajímavostí je, že voda zde vymlela pozoruhodné útvary - Záhořovo lože, Dračí hlavu či Pannu.

Do konce června se prohlídky konají od 9 do 15.30 hodin mimo pondělků. O prázdninách bude provozní doba o hodinu prodloužena. Vstupné je 70 korun, pro důchodce 60 a snížené 35 korun.

Chýnovská jeskyně byla objevena v roce 1863 při práci v lomu. Od roku 1868 je první turisticky zpřístupněnou jeskyní na území České republiky.

Více informací:
Zveřejněno 28.05.2007 v 07:50 hodin


Copyright 1998-2022 © Luděk Šorm