[Hlavní strana] [Kalendář akcí] [Kontakt] [Pro registrované]


Návrat na hlavní stranu

68. Pošumavský věneček

Praha vzdala hold Chodsku a Pošumaví
Uplynulou sobotu vepsalo Sdružení rodáků a přátel Chodska a Pošumaví v Praze novou kapitolu do své sedmdesátileté historie.V Národním domě v Praze uspořádalo již 68. Pošumavský věneček. Tato vrcholná folklorní událost hlavního města má o celých dvacet let delší tradici, než moravské plesy, pořádané rodáky z tohoto na folklór bohatého regionu v Praze. Tentokrát byl Věneček věnován Pošumaví.
Během slavnostního zahajovacího ceremoniálu, za zvuků pochodu Josefa Flégla Sláva Chodsku, vytvořili svým příchodem krojovaní z Chodska, Klatovska spolu s hostujícími Moravany neopakovatelnou kulisu. Jejich pestré kroje jakoby přeměnily zaplněný Národní dům v pestrobarevnou louku. Bouřlivého přivítání se dostalo i Souboru písní a tanců Šumava z Klatov, který již před léty na Pošumavských věnečcích vystupoval. Letos byl pozván znovu, protože organizátoři tentokrát věnovali Věneček regionu Pošumaví.
Předseda Sdružení rodáků a přátel Chodska a Pošumaví dr. Václav Kupilík ve svém uvítacím vystoupení mimo jiné připomněl: "Zanedlouho vstoupíme do Evropské unie. Do tohoto společenství národů vstupujeme s tím nejcennějším příspěvkem - s bohatými tradicemi našeho lidu, s národopisnými tradicemi Chodska a Pošumaví, na které můžeme být právem hrdí a které tvoří klenotnici toho nejcennějšího, co český národ v srdci Evropy za léta své existence vytvořil. Evropská unie nás proto směle může přijmout s otevřenou náručí."
"Soubor písní a tanců Šumava svým vystoupením v Národním domě potvrdil, že patří k nejlepším v celém regionu", pochválil klatovskou omladinu předseda Folklorního sdružení České republiky Zdeněk Pšenica, který celé jejich vystoupení pozorně sledoval. Pochvalu si zaslouží za své dynamické a choreograficky propracované vystoupení i valašský soubor Krušpánek, poctivý výkon odvedla chodská dechová hudba Hájenka, taneční orchestr Ústřední hudby Armády ČR a taneční orchestr Jindřicha Váchy předvedli špičkovou profesionální produkci. Všichni svým dílem přispěli k příjemné slavnostní atmosféře večera, kterým provázel Milan Černohouz. 68. Pošumavský věneček se po všech stránkách vydařil.
Ten příští se má konat 26. února 2005, opět v obou hlavních sálech Národního domu.

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Národní dům na Smíchově
Zveřejněno 05.03.2004 v 09:55 hodin


Copyright 1998-2023 © Luděk Šorm