[Hlavní strana] [Kalendář akcí] [Kontakt] [Pro registrované]


Návrat na hlavní stranu

Královský průvod z Prahy na Karlštejn

Unikátní akci chystá na 1. a 2. června Středočeský kraj. Císař Karel IV. poveze v čele početného průvodu korunovační klenoty z Prahy na Karlštejn. Cestu měřící zhruba pětatřicet kilometrů má absolvovat několik stovek lidí a několik desítek koní.
Desítky jezdců na koních, šermíři, muzikanti, tanečníci, praporečníci, metači ohně, ti všichni a mnoho dalších se první dva červnové dny zúčastní monstrózního historického podniku - Královského průvodu z Prahy na Karlštejn. Pořadatelé v čele s krajským úřadem Středočeského kraje se v něm pokusí co nejvěrněji zrekonstruovat skutečnou historickou událost, převoz říšských korunovačních klenotů z hlavního města českého království do místa jejich uložení.

Program

Průvod v čele s císařem vyrazí v pátek 1. června v pravé poledne z Pražského hradu. Přes Malou Stranu a Karlův most se přesune na Staroměstské náměstí. Další trasa povede zpět na levý břeh Vltavy, na Smíchov. Přes Chuchli, Radotín a Černošice dorazí zhruba padesát jezdců na koních a další desítky účastníků v povozech do Dobřichovic, kde přenocují.

Den nato, v sobotu 2. června, se v Dobřichovicích zformuje hlavní průvod. Celé dopoledne se do areálu zdejšího zámku budou sjíždět a scházet další aktéři - ať už v historických kostýmech nebo v civilu. Ti všichni se pak opět v pravé poledne vydají směr Karlštejn. Několikasethlavý dav projde Lety, Řevnicemi a Hlásnou Třebaní -všude jej budou vítat "poddaní”. V Řevnicích, kde se k císařské družině připojí výprava z Mníšku pod Brdy, bude navíc připraven na počest vladaře uvítací program.

V Karlštejně se mezitím bude od dopoledne u mostu přes Berounku konat velký historický rej. Vystoupí šermíři, tanečníci, muzikanti a další styloví umělci. Po příjezdu císaře program vyvrcholí rytířským turnajem. Po něm se čelo průvodu přesune na hrad, kde budou slavnostně uloženy korunovační klenoty a připravena středověká hostina. Tečku za dvoudenní akcí udělá noční představení výpravného muzikálu Noc na Karlštejně a ohňostroj.
Zveřejněno 22.05.2007 v 10:55 hodin


Copyright 1998-2022 © Luděk Šorm