[Hlavní strana] [Kalendář akcí] [Kontakt] [Pro registrované]


Návrat na hlavní stranu

Brněnská muzejní noc

Letošní, v pořadí již třetí, společná Brněnská muzejní noc se koná v sobotu 19. května, kdy bude až do půlnoci zdarma otevřeno celkem třináct výstavních institucí.
Muzejní noc se koná v souvislosti s Mezinárodním dnem muzeí, který připadá na 18. května a slaví se vždy o nejbližším víkendu. Letos bude v Brně muzejní noc ve stejný den jako například v Paříži. Návštěvníci mohou spatřit nejenom stálé expozice a aktuální výstavy, ale také se zúčastnit doprovodného programu, který úzce charakterizuje tu kterou instituci. Připraveny jsou nejrůznější koncerty, komentované prohlídky, divadelní představení, ochutnávky a další akce.

Na hladkém průběhu nočních procházek za historií, uměním, poznáním i zábavou se podílí Dopravní podnik města Brna, který zajišťuje bezplatně dopravu účastníků i do těch nejvzdálenějších muzeí v okolí Brna. Hlavní dopravní uzel bude stejně jako minulý rok na Moravském náměstí. Informační stánek zprovozněný již od středy 16. května bude letos umístěn na náměstí Svobody. Zájemci zde zjistí vše důležité o jednotlivých akcích a mohou si naplánovat cestu po brněnských výstavních institucích s dostatečným předstihem.

Brněnská muzejní noc je noc plná zážitků. To potvrzuje každoročně se zvyšující zájem veřejnosti. V loňském roce využilo možnost strávit v muzeích a galeriích překvapující večer téměř sedmdesát tisíc lidí! Narůstá i počet institucí, které se na organizaci festivalu podílí. Předešlý rok se jich zapojilo devět, letos přibyly další čtyři. Počet zpřístupněných objektů tak vzrostl na dvacet čtyři, což je o šest více než v minulém ročníku. Brněnská muzejní noc také získala minulý rok Cenu brněnského chodce. Toto ocenění uděluje Občanské sdružení Brno - věc veřejná za největší přínos brněnskému veřejnému prostoru.

Filozofie svátku muzeí a galerií je prostá - otevřít brány výstavních budov zdarma všem, tedy i návštěvníkům, kteří obvykle na výstavy nechodí, a přesvědčit je, že galerie a muzea nejsou mrtvými institucemi, ale místem, které je tu pro ně a dokáže opravdu potěšit. Muzejní noc může pomoci překonat neviditelnou, ale často hmatatelnou bariéru mezi honosným muzeem a obyčejným světem.

Brněnská muzejní noc se koná pod záštitou Stanislava Juránka, hejtmana Jihomoravského kraje, Romana Onderky, primátora statutárního města Brna a Vojtěcha Cikrleho, biskupa brněnského. Projekt se uskutečňuje za podpory statutárního města Brna a Jihomoravského kraje, je součástí festivalu Brno - město uprostřed Evropy a Festivalu muzejních nocí, pořádaného Asociací muzeí a galerií ČR. Na akci se výrazně podílí Dopravní podnik města Brna, který bezplatně zajišťuje dopravu mimořádnými autobusovými linkami MHD.

Instituce, ve kterých můžete zažít kouzelnou noc:
Moravská galerie v Brně
Muzeum města Brna
Technické muzeum v Brně
Moravské zemské muzeum
Dům umění města Brna
Muzeum romské kultury
Mendelovo muzeum - Muzeum genetiky
Muzeum Brněnska (Předklášteří, Rajhrad, Prace)
Knihovna Jiřího Mahena v Brně
Muzeum sakrálního umění
Národní památkový ústav - ú. o. p. Brno
Galerie HaDivadla
Brněnské kulturní centrum

Přesný program je uveden na:
Zveřejněno 11.05.2007 v 07:30 hodin


Copyright 1998-2022 © Luděk Šorm