[Hlavní strana] [Kalendář akcí] [Kontakt] [Pro registrované]


Návrat na hlavní stranu

Měsíc Afriky

Od 10. května do 17. srpna proběhnou ve třech městech ČR výstavy, přednášky a besedy, které připomenou původ i úspěchy světoznámé spisovatelky, malířky i ochránkyně přírody Joy Adamsonové, která se narodila v Opavě v roce 1910 a zemřela v Keni v roce 1980.
Nejširší veřejnosti je Joy Adamsonová známa především jako spisovatelka - napsala knížky "Příběh lvice Elsy", "Příběh levhartice Penny" a další, kterých se prodalo přes 5 milionů výtisků a které byly přeloženy do 25 jazyků. Výtěžek z prodeje knih i filmových práv pak věnovala Joy Adamsonová prostřednictvím své nadace "Elsa Wild Animal Appeal" na podporu ekologického hnutí po celém světě.

Program:

Praha 10. května - 8. června, budova Českých center: výstava "Opavské kořeny Joy Adamsonové", která představí také její unikátní portréty příslušníků keňských kmenů, které se mezitím staly keňským národním pokladem, protože řada kmenů již zanikla.

Praha, 17. května v 18.00, budova Českých center: přednáška " Joy Adamsonová - Dlouhé safari z Opavy do Keni" - přednáška s obrazovým doprovodem se zaměří na klíčové momenty z mládí slavné opavské rodačky, které měly vliv na její pozdější profesionální úspěchy, ale ovlivnily i její pohnutý osobní život. Přednáška současně představí Keňu, která se stala novou vlastní slavné spisovatelky, malířky i ochránkyně přírody. Přednášející: Zuzana Beranová.

Ostrava, 13. května - 30. května ZOO Ostrava, Pavilón slonů: výstava "Divoká Afrika Joy Adamsonové". Výstava představí kořeny slavné opavské rodačky i to, jak pomáhala navracet zvířata do divoké přírody a zakládat národní parky v Keni.
Dne 13. května v 15.00 proběhne ve výukovém centru ZOO Ostrava stejnojmenná přednáška Zuzany Beranové s obrazovým doprovodem.

Tato výstava bude pokračovat následně v Opavě od 31. května do 17. srpna ve foyer Městského domu kultury Petra Bezruče v Opavě. Dne 31. května v 17.00 proběhne vernisáž výstavy s následnou stejnojmennou přednáškou.

Opava 6. června, Městský dům kultury Petra Bezruče v Opavě, hlavní sál: "Joy v naší rodině" - beseda s nejbližšími příbuznými opavské rodačky Joy Adamsonové, kteří nyní žijí v Anglii. Beseda bude vedena v angličtině, překlad zajištěn. Začátek: 10.00

Výstavy připravila Zuzana Beranová pod záštitou Magistrátu města Opavy a ve spolupráci s Knihovnou Petra Bezruče v Opavě.
Zveřejněno 16.05.2007 v 08:00 hodin


Copyright 1998-2022 © Luděk Šorm