[Hlavní strana] [Kalendář akcí] [Kontakt] [Pro registrované]


Návrat na hlavní stranu

Evropský festival filozofie ve Velkém Meziříčí

Velké Meziříčí hostí od 22. do 24. června 2007 Evropský putovní festival filozofie s mottem Změna a stálost.
Evropský filozofický festival je součástí evropského grantu Culture 2000. Město Velké Meziříčí se k němu přihlásilo v roce 2005 podáním své projektové vize tradičnímu organizátoru v italské Modeně. Ten projekt rozšířil ještě o programovou vizi Saint Emilionu z Francie a celý projekt předložil ke schválení v Bruselu.

Kde se vzala myšlenka uspořádat festival filozofie? Zrodila se před sedmi lety v severoitalské Modeně. Festival si klade za cíl oslavit filozofii a literaturu. Vyjít s ní z akademických prostor na náměstí, do parků, do ulic oslovit a zaujmout vnímavé posluchače, zvláště mladé lidi. Letos poprvé překročil festival hranice Itálie a bude se konat v malebném francouzském městečku Sanit Emilion a ve Velkém Meziříčí na Vysočině.

Ve Velkém Meziříčí má láska a úcta k vzdělanosti hluboké kořeny. Již v roce 1578 založila zdejší majitelka panství latinské luteránské gymnázium. Nechala pro ně vybudovat nádhernou renesanční budovu. V průběhu věků slavná škola zanikla, ale budova zdobí město dodnes. Na jejím arkádovém nádvoří pod širým nebem prostřednictvím Festivalu prožijeme návrat filozofie do města. Zdejší zámek se po restituci vrátil rodině Podstatzky - Liechtenstein. Jeho cenné gotické nádvoří a působivý zámecký park budou též hostit návštěvníky festivalu. Špitální kostelík sv. Kříže po létech devastace znovu slouží církevním a kulturním účelům. Na jeho nádvoří proběhnou autorská čtení.

Festival ozdobí svou účastí nejpřednější čeští filozofové a významné osobnosti filozofie a literatury z Itálie a Francie.

Na organizaci této významné události se podílí Město Velké Meziříčí, jeho příspěvkové organizace, zájmové útvary a dobrovolníci.
Mottem české části Evropského festivalu filozofie je Změna a stálost. Je příznačné, že bez stálosti není ukotvení a bez změny není možný vývoj.

Programovou nabídku s tématy filozofie a architektury doplní doprovodný program.

Podrobné informace o programu najdete na www.mestovm.cznebo www.jupiterclub.cz
Zveřejněno 06.06.2007 v 07:50 hodin


Copyright 1998-2022 © Luděk Šorm