[Hlavní strana] [Kalendář akcí] [Kontakt] [Pro registrované]


Návrat na hlavní stranu

Moravskoslezský kraj jako první v ČR certifikuje objekty i pro zdravotně postižené

Zhruba 10 procent české populace tvoří lidé s nějakým druhem zdravotního postižení nebo omezení. Současný turistický ruch zohledňuje potřeby těchto osob většinou pouze dle zákonem stanovených norem. Mnoho turistických cílů či ubytovacích kapacit je pro zdravotně postižené osoby nedostupných.
Od 1. června 2007 mohou organizace podnikající v cestovním ruchu na území Beskyd požádat o zařazení do databáze a udělení certifikátu "Bez bariér". Moravskoslezský kraj je prvním krajem v České republice, ve kterém tento systém certifikace probíhá.

Certifikační systém "Bez bariér" vznikl v rámci projektu Beskydy pro všechny a je obdobou klasifikace hotelů a restaurací. Označuje dostupnost turistických zařízení pro osoby s různým druhem postižení nebo zdravotním omezením a propaguje místa vhodná pro návštěvu či rekreaci osob se zdravotním postižením. Zdravotně postižení představují v Moravskoslezském kraji zhruba 13 tisíc osob, v Evropské unii pak přibližně 37 milionů lidí. Tento údaj nezahrnuje ostatní rodinné příslušníky postižených a seniory. Zdravotně postižení rádi cestují ve skupinách a bývají věrnými zákazníky.

Objekty, které certifikát "Bez bariér" získají, budou mít oprávnění používat tuto speciální značku při své prezentaci a propagaci. Kromě umístění na internetovém portále budou také uvedené ve druhém vydání tzv. Travel manuálu, který včetně speciální mapy vyjde koncem letošního roku.

Zájemci o informace k certifikaci z řad poskytovatelů služeb v cestovním ruchu se mohou obrátit na realizátory projektu prostřednictvím internetových stránek www.jedemetaky.cz, anebo využít poradenského call centra na telefonním čísle 720 675 159, na němž se zájemci mohou dozvědět informace každé úterý a čtvrtek od 9 do 13 hodin. Po dobu trvání projektu Beskydy pro všechny probíhá certifikace zdarma.

"Chceme představit novou klientelu pro podnikatele v cestovním ruchu, a tak rozšířit možnosti trávení volného času pro zdravotně postižené osoby s nejrůznějším druhem omezení," uvedla hlavní manažerka projektu Jarmila Šagátová. "Rozvoj sociální turistiky může také podpořit rozvoj sociálního podnikání a přinést nová pracovní místa pro zdravotně postižené osoby."

Projekt "Beskydy pro všechny" je realizován a financován v rámci Iniciativy Společenství EQUAL rozvojovým partnerstvím jedenácti organizací pod vedením je třinecké společnosti Kazuist s.r.o.

Více informací naleznete na
Zveřejněno 18.08.2007 v 13:39 hodin


Copyright 1998-2022 © Luděk Šorm