[Hlavní strana] [Kalendář akcí] [Kontakt] [Pro registrované]


Návrat na hlavní stranu

49. Valašský bál v Bystřici pod Hostýnem

Netradičně až druhou únorovou sobotu se konal v opraveném Společenském domě Sušil v Bystřici pod Hostýnem 49. Valašský bál.
Při úvodním nástupu a slavnostní polonéze se na parketě sešlo asi 100 krojovaných účastníků bálu, kteří přijeli z různých koutů Moravy. Hosté bálu mohli obdivovat kroje i taneční umění zástupců ze souborů Radhošť Rožnov pod Radhoštěm, Vonica Zlín, Společnost pro udržování lidových tradic Sazovice, Rusavjan z Rusavy, Soubor Ládi Ševčíka Ostrava, Hlubina Ostrava, Haná z Velké Bystřice a samozřejmě pořadatelů bálu z Valašského souboru písní a tanců Rusava z Bystřice pod Hostýnem. Na bál přijeli i přátelé z chorvatského souboru August Cesarec z Brckovljani, který byl hostem loňského festivalu Na rynku v Bystřici. Zvláště ženský kroj z chorvatského ostrova budil na sále zaslouženě velkou pozornost.
K tanci i poslechu hrály více než třem stovkám hostů po celý večer tři cimbálové muziky - Rudy Magdona ze Vsetína a domácí muziky Rusava a Bukovinka. V programu nechyběla taneční vystoupení, soutěž v odzemku, nácvik lidových tanců či tradiční půlnoční strhávání holubiček a velká tombola. Ve finále se na parketu všichni skvěle pobavili při rozverném "Adamovi" a došlo i na rokenrol, který v podání cimbálové muziky roztančil celý sál až "na kolena". V Sušile se ještě dlouho tančilo, vyprávělo, zpívalo, popíjelo a koštovalo, protože se na bále sešlo mnoho starých přátel, známých a kamarádů.
Za rok, při jubilejním 50. Valašském bále, se těšíme na shledanou opět v Bystřici pod Hostýnem.

Lucie Málková

Diskusní fórum čtenářů
(prozatím žádný názor)

DALŠÍ INFORMACE: Národní dům na Smíchově
Zveřejněno 05.03.2004 v 09:55 hodin


Copyright 1998-2024 © Luděk Šorm